fbpx Skip to main content

Dôležitosť spánku


Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme, ako spánok pomáha nášmu telu a mozgu, prečo nás postihnú ničivé zdravotné následky, keď nespíme. Najmä v porovnaní s našimi ostatnými základnými životnými potrebami jesť, piť a rozmnožovať sa, sme účel spánku dlhé roky nedokázali pochopiť. Prudký príval vedeckých objavov za ostatné dve desaťročia však do tejto oblasti vniesol nové svetlo.

Čo v skutočnosti znamená spánok?


Vedeli ste, že keď spíte, vaše telo sa skutočne obnovuje? Keď spíte, vaše telo prechádza rôznymi cyklami, z ktorých každý je zodpovedný za vykonávanie iného radu funkcií nevyhnutných pre naše telo. Patria sem regenerácia svalov, tela a buniek, ako aj regulácia hormónov a chuti do jedla. Spánok hrá dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní nášho emočného, ​​duševného a fyzického zdravia.

Fakty


Podľa najnovších štúdií 1 zo 4 dospelých vo veku od 18 do 34 rokov a 1 z 3 dospelých vo veku od 35 do 64 rokov nedostatočne spí. Všeobecne platí, že odporúčané hodiny spánku pre dospelých vo veku od 18 do 64 rokov sú 7 až 9 hodín za noc. Týmito hodinami je myslený tvrdý spánok, nie prevaľovanie.

Ako môžu éterické oleje pomôcť pri spánku?


Vedecké skúmanie éterických olejov nám pomáha pochopiť, ako možno rôzne jednotlivé oleje použiť na podporu nášho tela, či už vo fyzickej alebo duchovnej sfére. Každý éterický olej sa skladá z rôznych chemických zložiek, ktoré určujú jeho vlastnosti a odporúčané použitie. Ďalej uvádzame niekoľko krátkych príkladov rôznych chemických zložiek:

Jeden druh alkoholu známy ako linalool má kvetinovú arómu a sedatívne vlastnosti. Nájdete ho v éterickom oleji Bergamot a Levanduľa; tieto dva oleje sú naozaj vynikajúce vo chvíľach, keď potrebujete zaspať. Santalol je ďalší typ alkoholu, ktorý podporuje spánok, a nachádza sa v oleji Santalové drevo.

Estery sú ďalšou skupinou chemických látok, ktoré majú upokojujúci účinok na naše emócie a nervový systém. Estery s týmito vlastnosťami možno nájsť v olejoch Bergamot, Levanduľa, Haramanček a Ylang Ylang.

Ketóny majú tiež sedatívne terapeutické účinky a nachádzajú sa napríklad v olejoch Levanduľa, Rímsky harmanček a Vetiver.

Alkoholy, estery a ketóny sú len zlomkom chemických zložiek, ktoré tvoria kvalitné esenciálne oleje a vytvárajú pozitívne účinky v tele. Teraz si poďme pozrieť 10 najlepších odporúčaných olejov na podporu nášho spánku.

Top 10 éterických olejov na spánok


Nižšie nájdete našich 10 najobľúbenejších olejov na podporu spánku. Samozrejme existuje oveľa viac olejov, ktoré môžeme použiť na podporu spánku, ukľudnenia, uzemnenia a celkovo na náš emočný svet, no dnes sme vybrali týchto 10.

 1. Bergamot
  Bergamot má ľahkú citrusovú arómu, o ktorej je známe, že má upokojujúce, emocionálne povznášajúce a sedatívne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri nespavosti, strese, úzkosti a napätí.
 2. Cédrové drevo
  Cédrové drevo má jemnú, hrejivú a drevitú arómu. Používa sa na pomoc pri upokojení úzkostných pocitov (psychických alebo fyzických), a prináša so sebou aj pocit uzemnenia.
 3. Kadidlo
  Kadidlo sa po celé storočia velebilo pre svoju rozmanitú škálu vlastností, ako je napríklad schopnosť pomôcť upokojiť nepokojné alebo hyperaktívne telo a myseľ. Tiež je skvelý pri jóge, meditácii prinesie skvelý pocit vyrovnanosti a koncentrácie.
 4. Juniper Berry
  Borievka prehlbuje pocit pokoja a môže nám pomôcť zahnať nočné mory, strach a stres v tele.
 5. Levanduľa
  Levanduľa je pravdepodobne najznámejším éterickým olejom. Má prirodzené sedatívne vlastnosti a je úžasná pri podpore relaxácie, rovnováhy a celkového pocitu pohody; najmä pre tých, ktorí zažívajú stres, úzkosť, depresie a nespavosť.
 6. Majoránka
  Pokiaľ ide o fyzické nepohodlie, majorán je vynikajúci esenciálny olej, ktorý môžeme použiť v masážnej zmesi pred spaním. Upokojuje unavené, boľavé svaly a pri difúzovaní má sedatívne vlastnosti.
 7. Harmanček
  Rovnako ako stará dobrá šálka harmančekového čaju pred spaním, aj harmančekový esenciálny olej sa používa na upokojenie tela (nervového systému) a mysle, pokiaľ ide o napätie, stres, nespavosť a duševné zdravie.
 8. Santalové drevo
  Santalové drevo je fantastický olej, ktorý sa používa pred spánkom a aj po celý deň. Nielen, že nádherne vonia, ale tiež pomáha upokojiť rozladenú myseľ a nepokojné telo. Rovnako ako kadidlo, môžete tento olej začleniť do svojej meditácie alebo jógy.
 9. Vetiver
  Ak poznáte Vetiver, určite viete, že má zemitú vôňu a veľmi hustú konzistenciu. Vetiver je emočný olej a podporuje náš nervový systém, pokiaľ ide o spánok. Môže pomôcť okrem iného pri nespavosti, úzkosti, traumách, strese, depresiách a hyperaktivite.
 10. Ylang Ylang
  Ylang Ylang má povznášajúcu kvetinovú arómu, ktorá je skvelá na vyváženie hormónov a upokojenie negatívnych emócií vrátane stresu, úzkosti, depresie, smútku. Špeciálne odporúčam tento olej, pokiaľ chcete pred spánkom vyčistiť traumy z detstva.

Toľko k našim 10 obľúbencom na spánok. Pamätajte na to, že nie je jedno ako tieto oleje používame, ako ich riedime a s akými inými olejmi ich môžeme zmiešať. Toto všetko vás radi naučíme v našej uzavretej skupine na Facebooku pre členov našej DoTERRA komunity.