fbpx

Je pravdepodobné, že ak spíte sami, nemáte tušenie, či náhodou nechrápete celú noc. No ak svoju posteľ či izbu zdieľate aj s niekým iným, dozaista sa o tom hneď ráno od nevyspatej osoby dozviete.

Niektorí ľudia tvrdia, že tí, ktorí chrápu, majú viac šťastia ako tí, ktorí s nimi žijú. Čo myslíte? Ak vás niekedy budí zvuk zbíjačky a nepokojné noci sú vám dobre známe, tak esenciálne oleje by mohli byť vaša spása.

Čo spôsobuje chrápanie?

  • Príležitostne chrápe takmer každý. Chrápanie je jednoducho spôsob, akým tkanivá v krku človeka vibrujú, keď v nich prúdi vzduch počas spánku. Naopak hlasné, chronické chrápanie môže byť spôsobené týmito príčinami :
  • Konzumácia alkoholu. Pokiaľ ide o chrápanie, alkohol môže spôsobiť uvoľnenie svalov hrdla a viesť k upchatiu dýchacích ciest.
  • Problémy s nosom. Tí, ktorí majú odchýlenú nosovú priehradku alebo chronické upchatie nosa, majú tendenciu chrápať hlasnejšie a častejšie. Pri nachladnutí alebo infekcii dutín sa chrápanie môže zvýrazniť.
  • Spánková deprivácia. Tí, ktorí nemôžu dobre spať, prichádzajú o rozhodujúce hodiny hlbokého spánku a majú tendenciu viac chrápať.
  • Silné podnebie. Oblasť vo vnútri úst môže byť nižšia, silnejšia a mäkšia a spôsobiť zúženie dýchacích ciest; to môže viesť k chrápaniu.
  • Obštrukčné spánkové apnoe (OSA). Toto je vážny stav, ktorý môže spôsobiť chronické chrápanie a lapanie po dychu, ak sa počas spánku zastaví dýchanie.

Ako esenciálne oleje pomáhajú zastaviť chrápanie?

Ako ukazujú niektoré štúdie, esenciálne oleje sú dobré proti chrápaniu. Na chrápanie je množstvo produktov, ktoré sú však chemické a s veľkým príbalovým letákom na možné vedľajšie účinky. Preto, ak si môže človek vybrať prírodnú cestu siahne práve po nej.

Pri otázke, aké esenciálne oleje sú dobré proti chrápaniu, je odpoveď jasná :

Tymiánový esenciálny olej. Keď je problém s chrápaním, môže vás to počas noci niekoľkokrát prebudiť. Odpoveďou môže byť potreba hlbšieho spánku a pomôcť môže tymianový esenciálny olej. Upokojuje nervový systém a zmierňuje dýchacie ťažkosti, ktoré môžu viesť k hlbokému neprerušovanému spánku.


Majoránový esenciálny olej. Tento esenciálny olej sa už roky používa v tradičnej medicíne na liečbu problémov s chrápaním vďaka svojej schopnosti vyčistiť sínusy. Vďaka stimulačným a antioxidačným vlastnostiam je prírodnou liečbou spánkového apnoe, bežnej príčiny chrápania.


Citrónový esenciálny olej. Zistilo sa, že citrónový éterický olej, ktorý je úplne prírodnou liečbou infekcií hrdla, má antispazmodické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť prestať chrápať. Tento éterický olej môže tiež podporovať dýchací systém a zmierňovať príznaky astmy.


Eukalyptový esenciálny olej. Esenciálny olej, ktorý je synonymom pre uvoľnenie problémových dýchacích ciest, je eukalyptový esenciálny olej vhodný proti chrápaniu. Eukalyptus zmierňuje príznaky infekcií priedušiek a dutín, ako aj nachladnutie.


Levanduľový esenciálny olej. Levanduľa je prírodný liek na spánok číslo jedna, tento esenciálny olej môže viesť k pokojnejšiemu spánku. Upokojuje, ukľudňuje a poskytuje hlbší spánok.


Ako esenciálne oleje použiť, ak chceme zastaviť chrápanie?

Ak chcete použiť esenciálne oleje na chrápanie, jednoducho pridajte pár kvapiek odporúčaných esenciálnych olejov do difúzora pred spaním. My to robíme tak, že keď sa ukladáme na spánok, zapneme difúzor na hodinku a vždy zaspíme skôr ako si stihneme uvedomiť, že už je difúzor vypnutý. Je to najjednoduchší spôsob, ako využiť účinky olejov a mať pokojnejšiu noc pre vás a vášho partnera a možno pre celú vašu domácnosť.