fbpx

Nie je pochýb o tom, že esenciálne oleje majú neskutočnú vôňu – ale to zďaleka nie je to, čo dokážu ponúknuť. V skutočnosti môžu v závislosti od konkrétneho oleja pomôcť zmierniť rôzne nepríjemnosti vrátane nevoľnosti, stresu a dokonca aj zvládania bolesti či úzkosti. Už celé desaťročia niektorí lekári a naturopati používajú eseniálne oleje na liečenie úzkosti.

Nedávna štúdia napríklad zistila, že z 20 pacientov, ktorí vdýchli levanduľový esenciálny olej, všetci neskôr uviedli, že sa cítia uvoľnenejšie; vedci tiež zistili, že olej spôsobil výrazné zníženie krvného tlaku, srdcového tepu a teploty pokožky. Vedci tiež použili grafy EEG na meranie hladín elektród, aby zistili, že účinky neboli iba psychologické.

„Esenciálne oleje pri vdýchnutí prechádzajú čuchovým systémom a zameriavajú sa na amygdalu, emocionálne centrum mozgu,“

Nie je olej ako olej

Aj keď sa oleje používajú v celostnej liečbe, stále je veľa značiek, ktoré predávajú riedené esenciálne oleje obohatené o chemické látky, z ktorých nemôžeme očakávať pozitívny účinok. Keď už natrafíte na overenú a kvalitnú značku akou je samotná doTERRA, je dôležité aby ste sa tieto silné esenciálne oleje naučili používať a poradili sa s niekým, kto sa olejom rozumie.

„Posledná vec, ktorú chcete urobiť, je kúpiť esenciálny olej, o ktorom neskôr zistíte, že je obohatený o umelé farbivá alebo arómy,“ hovorí lekár Ruvini Wijetilaka, MD, odborník na interné lekárstvo z Parsley Health. „Musíte sa uistiť, že si môžete dobre prečítať zoznam zložiek – latinský názov oleja by tam mal byť a nemal by obsahovať žiadne chemikálie ani syntetické látky.“

Ak ste u seba zistili citlivosť na esenciálne oleje, väčšina odborníkov odporúča zriediť oleje pri každom použití, aby ste získali výhody bez toho, aby ste spôsobili podráždenie. Na zriedenie esenciálneho oleja ho zmiešajte s niekoľkými kvapkami kokosového oleja (alebo jojobového) – asi tri kvapky nosného oleja na každú kvapku esenciálneho oleja.

Top 7 esenciálne oleje na zvládanie úzkosti

  • Levanduľa – je adaptogén (ako mäta pieporná). To znamená, že sa môže prispôsobiť potrebám tela a vo svojom veľmi zložitom zložení uvoľňuje len tie zložky, ktoré človek potrebuje. Potom môže niekoho upokojiť, iného zas posilniť a dodať energiu. Môže modulovať náladu, uľavuje pri úzkostiach. Pomáha pri hojení rán a poškodení tkanív, najmä pri popáleninách.Levanduľa má všestrannú, neagresívnu povahu. Jej použitie je jednoduché a ľahké.

  • Vetiver – je historicky používaný ako prírodný liek na liečbu úzkosti v južnej Ázii, má bohatú, dymovú vôňu, o ktorej sa zistilo, že zmierňuje symptómy úzkosti v štúdii na zvieratách uskutočnenej v roku 2015.

  • Divoký pomaranč – Jedna z najvýraznejších a najdynamickejších vôni spomedzi esenciálnych olejov. Podporuje kreativitu, dobrú náladu, dopĺňa fyzickú energiu, prináša nám do života spontánnosť, radosť, hravosť, pocit tepla a šťastia, zatiaľ čo nám upokojuje zažívací systém. 

  • Zmes Adaptiv – Keď máte pocit, že potrebujete upokojujúcu vzpruhu, vaším riešením je Adaptiv. Majte zmes Adaptiv poruke, aby Vám pomohla upokojiť sa v novom prostredí alebo situáciách. Ak sa cítite unavený alebo nepokojný, nerozhodný alebo podráždený, zmes Adaptiv je nástroj, ktorý dokáže pomôcť telu a mysli zostať v rovnováhe.

  • Zmes Serenity – Serenity je zmes zostavená z jednotlivých olejov, ktoré majú známe upokojujúce vlastnosti, ktoré vytvárajú pocit pohody a relaxácie. Levanduľa, sladká majoránka, rímsky harmanček, ylang ylang, santálové drevo a vanilka vytvárajú jemnú vôňu ideálnu na aromatické rozptýlenie, alebo masážnu aplikáciu. Pri aplikácii na spodok chodidiel večer, je skvelý spôsob ako podporiť zdravý spánok. Keď sa pridá do teplého kúpeľa Serenity vytvára dokonalý únik svojou kľudnou, obnovujúcou vôňou.
  • Peppermint – Mätový esenciálny olej môžeme používať na zlepšenie mentálnej pozornosti, uvoľnenie stresu a napätia, v boji proti artritíde alebo pri horúčkových stavoch, povzbudzuje sebadôveru a posilňuje pamäť

  • Kadidlo –  Pomáha sústrediť energiu, obmedziť rozptýlenie a zlepšiť koncentráciu. Mierni hyperaktivitu, netrpezlivosť, podráždenosť a nekľud. Má hlboké psychologické a duchovné benefity, už dávno uznávané v náboženských a duchovných tradíciách po celom svete. Jeho centrujúci účinok umožňuje jasnejšie sústredenie a je ideálnou pomôckou na meditáciu, rozjímanie a modlitbu, zanechanie mentálnej nesústredenosti a upokojenie mysle. Zabezpečuje stav mysle sústredenej na jednu vec, dovoľuje duchu aby mal rozlet. Je nápomocný v tom, aby pomohol nechať minulosť v minulosti a vytvoril prostredie, v ktorom sídli optimizmus a očakávanie slobody sústrediť sa na súčasné úspechy, ktoré umožňujú mier a sebaprijatie.

Ako už bolo v článku spomenuté, ak chceme aby sme získali účinky, ktoré esenciálne oleje ponúkajú, musíme sa ubezpečiť, či máme v rukách naozaj kvalitnú a otestovanú značku a či máme dostatok vedomostí ako samotný olej používať. Preto je v našom doTERRA tíme samozrejmosťou, že každý jeden člen má k dispozícií návod, recepty a množstvo prednášok a odbornej literatúry ako tieto zázraky prírody používať.

Toto všetko môžeš mať k dispozícií aj TY. Tohtomesačná ponuka