fbpx

Väčšina ľudí si myslí, že upchaté dutiny sa vyskytujú iba počas chladného a chrípkového obdobia. Problémy s dutinami nás však môžu postihnúť kedykoľvek počas roka a môžu sa vyskytnúť z niekoľkých rôznych dôvodov.

Čo spôsobuje upchatie dutín?


Mnoho vecí môže spôsobiť podráždenie, čo vedie k zvýšenému prietoku krvi v podšívke a vedie k preťaženiu. Aj keď je najpravdepodobnejším vinníkom bežná nádcha, existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo by ste mohli mať pocit, že niekto do vašich dutín naložil ,,kilo cementu,, a to vrátane:

Alergie – môžete nimi trpieť kedykoľvek počas roka. Môžu byť spôsobené vonkajšími dráždivými látkami, ako je peľ, tráva a stromy, alebo vnútornými dráždivými látkami, akými sú domáce zvieratá, prach a plesne.


Počasie – nosové tkanivá sa môžu v zime zapáliť pri zahrievaní v interiéri, v lete kvôli klimatizácii a celkovému suchu.


Odchýlka septa – septa je stena, ktorá oddeľuje ľavý a pravý nosový priechod. Ak sa nakloní na jednu stranu, zablokuje ten priechod vzduchu a spôsobí pocit preťaženia.


Sinusová infekcia – aj keď je to najčastejšia príčina podráždenia nosa, mnoho ľudí si mýli infekciu dutín s prechladnutím. Ak preťaženie trvá viac ako 10 dní, môže byť na vine práve táto infekcia.


Nadmerné používanie liekov – Ak používate neustále nosové spreje alebo kvapky, mohli by vám viac uškodiť ako pomôcť. Váš nos sa začne spoliehať na lieky a prestane sa sám hojiť.


Použitie esenciálnych olejov na čistenie dutín


Na liečbu týchto príznakov je možné použiť rôzne lieky, ale potom môžete riskovať posledný bod: nadmerné používanie liekov, závislosť a vedľajšie účinky. Našťastie existuje niekoľko esenciálnych olejov, ktoré je možné použiť ako alternatívu k týmto liekom. Esenciálne oleje môžu vyčistiť dutiny a pomôcť vám zmierniť nepríjemnosti s plným nosom. Esenciálne oleje môžete nielen použiť na vyčistenie dutín, ale často môžu liečiť aj zdroj problému, ako sú alergie a infekcie dutín.

Top 3 esenciálne oleje na čistenie dutín

Keď nabudúce budete cítiť, že vaše dýchacie cesty potrebujú uvoľniť a vyčistiť, skúste dať pár kvapiek do difuzéra týchto esenciálnych olejov alebo môžete dať jednu kvapku oleja do dlane a tak ho inhalovať. Zaručene pocítite okamžitú úľavu.

  • Esenciálny olej z mäty piepornej. Esenciálny olej z mäty piepornej sa svojou silnou, mätovou vôňou bežne používa na zmiernenie preťaženia dutín a tlaku. Tiež zmierňuje bolesť hlavy, ktorá môže pochádzať z infekcií dutín alebo tlaku pri zmene počasia. Navyše je to prirodzený spôsob, ako zmierniť nevoľnosť. Esenciálny olej z mäty piepornej má protizápalové, antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré prenikajú cez nosovú výstelku a poskytujú rýchlu úľavu.
  • Esenciálny olej z čajovníka. Esenciálny olej z čajovníka, vyrobený z listov stromu Melaleuca je používaný stovky rokov v prírodnej medicíne, má vysoko antiseptické vlastnosti, ktoré môžu zmierniť preťaženie, zmierniť kašeľ a bolesť v krku. Má silnú vôňu, ktorá dokáže prerezať aj veľmi silno upchaté nosné cesty, čo z neho robí jeden z najlepších esenciálnych olejov na čistenie dutín. Esenciálny olej z čajovníka môže tiež zabíjať choroboplodné zárodky, ktoré spôsobujú nádchu a chrípku.
  • Eukalyptový esenciálny olej. Eukalyptový esenciálny olej je pravdepodobne najbežnejší z olejov na čistenie dutín. Má mätovú kvalitu a je už mnoho rokov kľúčovou zložkou kvapiek a sirupov proti kašľu. Eukalyptový esenciálny olej má antibakteriálne, antispazmodické a antivírusové vlastnosti, ktoré pomáhajú otvoriť dýchacie cesty a prirodzene zmierňujú preťaženie. Môže tiež pomôcť skrotiť produkciu hlienu a zároveň zabíjať choroboplodné zárodky.

Ďalšie skvelé recepty a návody používania esenciálnych olejov nájdete v našej uzavretej skupine pre členov The Wave Of Terra a tiež hneď po vytvorení členstva od nás dostanete e-book, kde sme tieto recepty na najbežnejšie akútne problémy zhrnuli.