fbpx Skip to main content

Používanie esenciálnych olejov v aromalampe je ešte stále veľmi rozšírené. No a práve preto vznikol tento článok, aby ste zbytočne neničili účinky esenciálnych olejov v aromalampe. Je to veľká škoda.

Aromalampy či vonné lampy, v ktorých umiestníme esenciálny olej do  keramickej nádobky a zapálime pod nimi sviečku, odparia síce časť esenciálneho oleja v neporušenej podobe, ale zničí sa terapeutická hodnota esenciálneho oleja.

Pri tých menej kvalitných olejoch si treba dávať pozor. Môže sa totiž stať, že sa do vzduchu uvoľnia toxické látky zo syntetických častí esenciálneho oleja.

Na trhu je dostupných mnoho esenciálnych olejov. Ale len 5% esenciálnych olejov sú skutočne čisté 100% prírodné. Tie zvyšné percentá patria falzifikátom, pančovaným olejom a najrozšíenejším syntetickým esenciálnym olejom.

Pri výbere esenciálneho oleja je teda dôležitá obozretnosť. Nikto si predsa dobrovoľne nechce uškodiť.

Ak už máš doma (či v kancelárii, na chate alebo kdekoľvek) kvalitný esenciálny olej od doTERRY tak odporúčam použiť difuzér (rozprašovač). Ten rozptyľuje esenciálny olej pri veľmi nízkej teplotevzniká studená para a môžeš využiť všetky výhody a účinky kvalitného esenciálneho oleja. Elektrické ultrazvukové aróma difuzéry pracujú na princípe ultrazvukových vibrácií. Tie síce nepočujeme, no oni zato úspešne dokážu rozvibrovať molekuly vody. Uvoľňovať sa začnú mikročiastočky ľahšie ako vzduch a zo zariadenia začnú unikať vo forme jemnej studenej vodnej pary. Súčasne sa do ovzdušia dostávajú aj častice esenciálneho oleja. Vďaka celému popísanému procesu dochádza k zvlhčovaniu ovzdušia, čo je vítané najmä v miestnostiach, v ktorých je veľmi suchý vzduch.

Okrem toho aróma difuzéry zabezpečujú pohlcovanie nepríjemných pachov v domácnosti a zároveň perfektne prečistia vzduch v miestnosti. Ich účinky a vplyv často súvisia s tým, aké oleje do nich zvolíte. Mnohé éterické oleje majú protivírusové, antiseptické aj antibakteriálne vlastnosti a výrazne zlepšujú kvalitu vzduchu. Pomáhajú tak bojovať s plesňami, chemikáliami či baktériami v ovzduší. Vďaka tomu pozitívne vplývajú na naše zdravie. 


Niektoré esenciálne oleje ako napr. citrónová tráva (Lemongrass), pomaranč (Orange), grapefruit, tea tree, eukalyptus, levanduľa, kadidlo (Frankincense), citrón (Lemon) a zmesi olejov OnGuard, Citrus Bliss sú veľmi účinné a môžu ničiť vzdušné zárodky a baktérie


Rozptyľovanie určitých esenciálnych olejov môže podľa výskumov:
– redukovať baktérie, huby, plesne, nepríjemné pachy,
– uvoľniť telo, uvoľniť napätie a vyčistiť myseľ,
– zmierniť bolesti hlavy,
– zlepšiť hormonálnu rovnováhu, 
– zlepšiť funkciu trávenia,
– stimulovať neurotransmitery,
– stimulovať sekréciu endorfínov,
– stimulovať produkciu rastového hormónu a vnímavosť,
– zlepšiť koncentráciu, bdelosť, duševnú sviežosť,
– zlepšiť vylučovanie protilátok IgA pôsobiacich proti kandidóze,
– pomôcť udržať optimálnu telesnú hmotnosť.

Takže ak Vám ide iba o vôňu a žiadne účinky olejov, vtedy môžete siahnúť po aromalampe. Ale ak chce využívať esenciálne oleje v ich plnom potenciále, vtedy určite siahnite po kvalitnom difúzore.