fbpx Skip to main content

Prečo je dnes takým trendom využívať esenciálne oleje ako náhradu chémie v našich životoch? Prečo má tak nesmierne množstvo ľúdí pozitívne skúsenosti s týmito prírodnými zázrakmi?

Začnime pekne poporiadku: Vône a pachy sú súčasťou môjho aj Tvojho života od okamihu príchodu na svet. Charakteristicky vonia to, čo nás obklopuje ale aj každý jeden z nás.  Iste si každý z nás spomenie, ako vonia dobré jedlo, maličké novorodeniatko, milovaný človek alebo vzduch po letnom daždi.  Mechanizmus čuchových vnemov sa dá v kocke opísať veľmi jednoducho: za to, že cítime sú zodpovedné čuchové bunky uložené na vnútornej strane nosovej dutiny. Reagujú na podráždenie, ktoré spôsobujú látky rozpustné vo vzduchu  a podráždenie je prevedené do mozgu, kde je na príslušnom mieste prijaté a vyhodnotené. Čuchové centrum sa v mozgu nachádza v blízkosti limbického systému, ktorý zodpovedá za naše emócie, preto vône vedia vyvolať príjemný alebo nepríjemný pocit , navodiť spokojnosť  ale aj „obrátiť žalúdok“ .

Koniec koncov všetci sme bytosti, ktoré žijú vďaka prepojeniu tela a psychiky. Ak trpí jedno, trpí aj druhé. Aj to bol dôvod, prečo sa skúsenosti s pôsobením vôní spojili  do celej vedy zvanej aromaterapia.

Aromaterapia nie je žiadnou novinkou.

Pôsobenie vôní na človeka a jeho psychický či fyzický stav poznali dávno predtým, než moderná veda presne zadefinovala chemické zloženie vôní a ich účinky. Staroveký Egypt, Čína, Grécko či Rím využívali vône nielen na liečbu ale aj na upokojenie, či navodenie určitej nálady. Doslova tento pojem v preklade znamená liečba vôňou. Ide teda o pôsobenie vône na psychický alebo psychický stav človeka.

Samozrejme, že v aromaterapii sa využívajú vône pochádzajúce z éterických (esenciálnych olejov). Ak by sme mali pojem éterický / esenciálny olej definovať povedali by sme, že: je to olej, ktorý je získaný z vonnej  esencie rastlinného pôvodu obsahujúci  prchavé látky chemickým zložením podobné éterom, ktoré niekedy nazývame aj silice. Tieto látky sú molekulami vzduchu nesené k našim čuchovým bunkám …. a vzniká vnem vône/pachu.

Rastliny vonné látky (silice) produkujú v prírode predovšetkým kvôli rozmnožovaniu – priťahujú tak opeľujúci hmyz, prípadne sa môžu takto brániť proti škodcom.

Esenciálne oleje sú v podstate koncentráty týchto esencií, dalo by sa povedať, že je to koncentrovaná pridaná hodnota, preto stačí len pár kvapiek. Ale ako a načo ich používať – k tomu sa dostaneme neskôr – v pokračovaní tohto článku.

Stojí za to spomenúť tri základné spôsoby ako sa získavajú: parovodnou destiláciou, lisovaním za studena (citrusové oleje) a extrakciou. Rozhodujúca je kvalita suroviny a šetrný spôsob spracovania.

Esenciálne (éterické) oleje sa delia podľa typu vonných látok do týchto základných skupín:

  • Kvetinové – levanduľa, magnolia, ruža
  • Drevité – tea tree, tuja, sibírska jedľa
  • Zemité –pačuli
  • Mätové – mentol
  • Liečivé(bylinné) – eukalyptus, tymián, oregano
  • Korenisté – klinčeky, škorica, čierne korenie
  • Citrusové – pomaranč, citrón, bergamot, limetka

Každá skupina má svoje charakteristické účinky. No i tak sa dá všeobecne povedať, že tieto oleje pôsobia v drvivej väčšine antibakteriálne, povzbudzujú činnosť orgánov, posilňujú imunitný systém a pôsobia na fyziologické funkcie ako dýchanie, tlkot srdca.

Takže sa môžete bez obáv pustiť do voňavých zážitkov s esenciálnymi olejmi. Pridajte sa do násho tímu a my Vás naučíme ako ich správne používať.