fbpx Skip to main content

Esenciálne oleje majú nekonečné možnosti a potenciál. Aj keď ich použitie môže byť úplne bezpečné pre každého, je potrebné mať na pamäti, že máte dočinenia s mimoriadne koncentrovanou a silnou látkou. Keď sa naučíte používať esenciálne oleje (ďalej len EO), je dôležité, aby ste sa dozvedeli aj o bežných chybách, ktorých sa pri ich používaní dopúšťame.

Poďme sa na to pozrieť.


Esenciálne oleje sú veľmi účinné a pri nesprávnom použití môžu mať škodlivé účinky. Tu je 7 chýb, ktorým sa treba vyhnúť pri používaní éterických olejov:

Chyba č. 1 – Nedodržiavate bezpečnostné pokyny


Nechcem, aby ste prepadali panike a premýšľali: „Sú EO nebezpečné?“ pretože môžu priniesť do našich životov nádherné uzdravenie tela aj mysle, ale pretože sú také silné, musíte byť opatrní a dodržiavať bezpečnostné pokyny. Napríklad musíme mať oleje uložené mimo dosah detí. Takisto u detí a citlivých osôb nepoužívame tzv. ,,horúce oleje´´ ako napríklad oregano, či škorica a ďalšie.

Chyba č. 2 – Nepoužívate nosný olej


Nepoužívanie nosného oleja na riedenie EO je jednou z najväčších chýb. Ak budete EO používať lokálne (na pokožku), najlepším postupom je ich pred aplikáciou na pokožku rozriediť v nosnom oleji. Riedením olejov sa v žiadnom prípade neznižuje ich účinnosť, práve naopak, účinok to znásobí.

Prečo oleje riedime?

-Keďže sú esenciálne oleje prchavé látky, nosný (podkladový olej) zabezpečí, že z pokožky nevyprchajú a dostanú sa pod pokožku tam, kam potrebujeme.

-DoTerra oleje sú nesmierne koncentrované látky (napr. jedna fľaštička Peppermintu je získaná až zo 400 lístkov mäty!) a práve preto musíme esenciálne oleje zriediť nosným olejom, aby nám pokožku nepodráždli.

My používame Frakcionovaný kokosový olej priamo od doTERRY, keďže je pre nás najpraktickejší. Tento olej je nechemicky zbavený mastných častíc a vďaka tomu nie je príliš mastný, netuhne a má stále tekutú konzistenciu.

V našej súkromnej FB skupine pre našich členov, nájdete presné vysvetlenie, ako tieto oleje riediť.

Chyba č. 3 – Prevádzka difúzora nepretržite


Aj keď všetci radi difúzujeme oleje, aby sme si vyčistili domov a spríjemnili jeho vôňu, celodenné difúzovanie bez pravidelného vetrania neodporúčame. Aby ste sa vyhli tejto chybe, vyhľadajte difúzor, ktorý má časovač, ktorý môžete nastaviť tak, aby sa po určitom čase – po hodine alebo dvoch – vypol. Dajte si aspoň hodinku pauzu a opäť pokračujte v difúzovaní. Takýto difúzor dostane zadarmo k registračným sadám ,,Top voľba a Aromatouch a balík prírodných riešení,,. Oddych od difúzovania je výborný aj pre náš čuchový zmysel, ktorý si počas pauzy oddýchne.

Pri difúzii olejov je obzvlášť dôležité myslieť na deti a domáce zvieratá, ktoré doma máte. Platí pravidlo, že vždy difúzujeme podľa najmenšieho člena v domácnosti. Začíname 1-2 kvapkami a podľa veku môžeme pridávať ďalšie kvapky (max 6-8)

Chyba č. 4 – Nákup nekvalitných olejov

Prvá vec, ktorú si musíte pri kúpe EO overiť, je, že neobsahujú žiadne plnivá ani chemické prísady. Keďže sa oleje dostávajú cez pokožku a cez sliznice vďaka vdychovania priamo do krvi a do celého obehu, chcete iba to dobré, 100%-ný čistý éterický olej v najvyššej možnej kvalite. Toto Doterra zabezpečuje.

Tejto problematike sme sa venovali v tomto článku.

Chyba č. 5 – Nedostatok vedomostí o EO


Vždy si naštudujte informácie o danom oleji pred tým, než ho začnete používať. Ak máte EO, ktorý nepoznáte, mali by ste zistiť, či je jeho použitie pre vás bezpečné. Určité EO by sa nemali používať u detí, tehotných alebo dojčiacich matiek. Niektoré Doterra oleje je možné užívať aj vnútorne, iné zas nie. Všetky takéto informácie máme na jednom miesto v našej FB skupine pre našich členov.

Chyba č. 6 – Nepoužívanie EO a Doterra produktov v ich plnom potenciáli

EO nám neslúžia len na to, aby sme vďaka ním vyliečili naše fyzické telo. Vďaka EO, dokážeme nahradiť komplet chémiu, ktorú v domácnosti bežne používame. Či už sú to čistiace prostriedky, pracie prostriedky, mydlá, zubné pasty, kozmetika, atď. Sú veľmi užitočné pri menežovaní našich nálad a veľmi výrazne pôsobia na naše emočné zdravie. EO môžeme používať v každej oblasti nášho života a tiež ako výborný spôsob prevencie a zvýšenia obranyschopnosti tela.

Chyba č. 7. Nevyužívanie výhod vernostného programu

Doterra poskytuje svojim členom výborné benefity vo forme vernostného programu (LRP-loyalty rewards program) do ktorého sa môže zapojiť každý člen. Vďaka vernostného programu má každý člen možnosť získať každý mesiac produkt zadarmo a tiež môže využívať obrovskú hodnotu vo forme kreditných bodov. Sú to body, ktoré sa vracajú späť z objednávok. Vďaka týmto bodom si vie každý člen prelacniť objednávky až do výšky 30% !

Ďalšou výhodou je vracanie bodov z poštovného. Platíte síce 8.40€ za poštovné, avšak Doterra vám z každého poštovného vráti až 7 bodov, čo je ako 7€, ktoré môžete využiť na ďalší nákup. Podrobne o týchto výhodách informujeme v členskej skupine.

Všeobecné preventívne opatrenia

Nikdy neaplikujeme EO do očí, uší a do nosa. Uchovávajte EO mimo dosahu detí a pred vnútorným použitím sa vždy poraďte s niekým, kto rozumie vášmu zdravotnému stavu a aromaterapii.

Používajte EO s mimoriadnou opatrnosťou u detí, uistite sa, či je jeho použitie pre deti bezpečné. DoTERRA vytvorila špeciálnu sadu priamo určenú pre použitie u detí ,,Kids Collection,,.

V prípade, že sa rozhodnete vykročiť na cestu využívania EO a ich naozaj neskutočného potenciálu vo vašom živote a rozhodnete sa pridať do nášho tímu, bude Vám poskytnuté kompletné poradenstvo v používaní EO a samozrejme aj našu podporu.