fbpx

Hormóny. Ovládajú toľko procesov v tele a môžu výrazne ovplyvniť veci aj navonok. Ovplyvňujú nielen naše telo, ale môžu ovplyvňovať aj to, ako sa cítime psychicky a emocionálne, ako aj to, ako reagujeme na svet okolo seba a ako s ním komunikujeme.

V ideálnom svete by naše hormóny boli vždy dokonale vyvážené a nikdy by sme nemuseli čeliť negatívnym pocitom alebo príznakom spôsobenými našimi hormónmi. Kiežby to tak bolo.

Realita je bohužiaľ taká, že musíme v našom živote riešiť aj tieto hormonálne problémy. Teda, chceme ich riešiť, aspoň väčšina z nás žien.

Dobrou správou je, že hormonálne dysbalancie vieme vyriešiť. Existujú spôsoby, ktoré sú overené, a pomôžu nám s týmito negatívnymi pocitmi zakrútiť a udržať sa na vrchole našej životnej energie. Ako to urobiť? Jedným zo spôsobov je používanie esenciálnych olejov na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy.

5 esenciálnych olejov pre hormonálnu rovnováhu

Chcem vám predstaviť 5 skvelých EO pre hormonálnu rovnováhu a potom sa ponoríme do niekoľkých spôsobov, ako môžete tieto oleje použiť.

Existuje veľa EO, ktoré sa dajú použiť na podporu zdravých hormónov a na zmiernenie prejavov, ktoré sa vyskytujú, keď sú hormóny v nerovnováhe. Toto je 5 skvelých olejov, ktoré sa stanú vašimi skvelými pomocníkmi.

 1. EO Clary Sage
  Clary Sage bolo preukázané v klinických štúdiách, že znižuje hladinu kortizolu v tele a je tiež známe, že vyrovnáva hladinu estrogénu. Môže podporovať relaxáciu, emočnú stabilitu a úľavu od PMS.
 1. EO Geranium
  Geraniový olej je známy svojimi účinkami na vyrovnanie uvoľňovania hormónov do tela, čo pomáha udržiavať ich rovnováhu. Pôsobí upokojujúco pri strese a úzkosti.
 1. EO Ruža
  Ružový olej je vynikajúci olej pre všetko, čo sa týka zdravia žien. Je známy ako tonikum pre maternicu a je známe, že pomáha udržiavať hladinu ženských hormónov pod kontrolou.
 1. EO Levanduľa
  Levanduľa je najviac preskúmaným EO, a to z dobrého dôvodu. Levanduľa môže pomôcť s množstvom rôznych problémov, ale pokiaľ ide o hormonálnu rovnováhu, je skvelá na zníženie stresu a podporu pocitu relaxácie. Je to tiež skvelý olej, ktorý pomáha pri príznakoch menopauzy.
 1. EO Tymian
  Možno vás prekvapí, že je to na tomto zozname, pretože sa o tymiane všeobecne predpokladá, že posilňuje imunitný systém a pomáha pri chorobách. Tymian je však vynikajúcim EO na vyrovnávanie hladín progesterónu a môže dokonca podporovať jeho produkciu.

Ako používať tieto EO?


Vedieť, ktoré EO môžu pomôcť, je iba časťou skladačky – musíme tiež vedieť, ako ich používať. Ďalej je uvedený stručný sprievodca jednoduchými spôsobmi, ako tieto EO začleniť do svojho každodenného života.

Zvoľte si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje

 • Difúzovanie : Ktorýkoľvek z týchto olejov môžete použiť v difuzéri. Difúzujte tieto oleje po dobu 15 – 30 minút v priebehu dňa.
 • Masážny olej: Masážne oleje sú jedným z mojich najobľúbenejších spôsobov použitia EO, pretože získavate nielen výhody z týchto olejov, ale aj z dotykov pri masáži. Na relaxačnú večernú masáž chrbta použite masážny olej s vami vybraným EO, alebo si ho môžete dokonca sami naniesť na spodnú časť bruška alebo krížov. Jednoducho zriedite pár kvapiek EO z Frakcionovaným kokosovým olejom.
 • Aromatický kúpeľ: Kúpanie v aromatickom kúpeli je vynikajúci spôsob riešenia hormonálnych problémov. Nielenže profitujete z inhalačných výhod EO, ale získavate aj okamžité účinky olejov ,pretože sa budú vpíjať do pokožky počas celého kúpeľa. (Pozor pri Tymiáne, je to horúci olej, ktorý do vane neodporúčame)

Aj keď nemôžeme vždy ovládnuť svoje hormóny, je príjemné vedieť, že EO nám môžu pomôcť pri vyvážení našich hormónov a pri prekonávaní ich nežiadúcich vplyvov.

Ďalšie tipy a recepty nájdete v našej uzavretej FB skupine pre našich členov.