fbpx

Esenciálne oleje majú naozaj množstvo využití v domácnosti. Najbežnejšie použitie éterických olejov je vytváranie príjemných vôní, ktoré sa používajú pre všeobecné zdravie a pohodu.

Ale v domácnosti existuje veľa spôsobov použitia éterických olejov, ktoré ste možno neobjavili. Tu je 10 jednoduchých spôsobov, ako používať oleje vo vašej domácnosti. Rôzne problémy môžete vyriešiť aj tým, že sa dozviete o týchto skvelých prírodných riešeniach.

1. Na osvieženie miestnosti použite himalájsky soľný difúzér. Ak ste ešte len začali na svojej ceste esenciálnymi olejmi, môže byť zakúpenie difúzora pre každú izbu v dome dosť drahé. Zatiaľ si môžete vyrobiť statický himalájsky difuzér, kedy do nemletej himalájskej soli kvapnete oleje podľa vášho výberu. Vonnú soľ používajte aj v horúcom kúpeli pre aromaterapeutický zážitok. V tomto prípade pridajte aj trochu kokosového oleja.

2. Použite na výrobu vlastných netoxických čistiacich prostriedkov. Citrusové oleje sú najlepšie na čistenie, pretože odstraňujú špinu, mastnostu a pripáleniny. Levanduľa a olej z čajovníka majú antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú odstraňovať choroboplodné zárodky.

3. Takisto pridajte svoje obľúbené oleje do prania namiesto aviváže. Alebo si vytvorte rozprašovač, na opätovné osvieženie voňavého prádla.

4. Odstráňte nepríjemný zápach z odtokov. Ak vám z odtoku umývadla, či sprchy prúdi zápach, nakvapkanie pár kvapiek citrusového oleja dokáže zázraky. Prirodzený spôsob, ako odstrániť zápach z odtoku kuchynského drezu je zmiešaním octu, sódy a limetkového éterického oleja. Túto zmes vylejte do drezu a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.

5. Mravce odpudzujte pomocou mätového oleja. Mravce v dome často robia stopu a hľadajú vodu a jedlo. Aby ste tomu zabránili, nakvapkajte mätu piepornú na handričku ktorou poutierate okná, dvere a podlahy.

6. Nakvapkajte na kúsky vaty obľúbené esenciálne oleje a vložte ich do skriniek, aby odpudili škodcov a prevoňali vaše veci. Existujú niektoré vône, ktoré môžu odpudzovať napríklad aj myši. Čistiaci olej Purify sa používa na odpudzovanie potkanov a myší v domácnosti. Kvapnite niekoľko kvapiek na vatové tyčinky a vložte ich do rohov a pod nábytok

7. Odstráňte zápach z večere. Ak chcete pri varení večere neutralizovať pachy z varenia, priveďte popri varení večere do varu ešte jeden hrniec s vodou a pridajte do nej koreninové oleje zo škorice, kardamónu alebo klinčeka.

8. Rozptýľte príjemnú vôňu cez vysávač. Vysávače pri vysávaní často rozptýlia hrozný zápach kvôli obsahu vrecka. Keď vymeníte vak z vysávača kvapnite niekoľko kvapiek éterických olejov na malý kúsok novín a vsajte ich do vysávača. Vaše chvíle strávené vysávaním budú o to príjemnejšie a bez zápachu!

9. Vyčistite displej a povrchy. Kvapnite na vatový tampón kvapku citróna, na vyčistenie mobilu, tabletu, alebo ďalších zariadení.

10. Žuvačka vo vlasoch alebo na oblečení? S týmto si opäť poradí všestranný Citrón! Kvapnite ho na miesto kde je žuvačka prilepená, nechajte chvíľu pôsobiť a po chvíli vám pôjde žuvačka jednoducho odstrániť!